TR EN RU

FİNİŞER


Kaya dolgu barajlarının eğimli ön yüz beton kaplama sistemidir.Hidrolik pistonları sayesinde yükseltilip alçaltılarak, % 80 eğimde istenilen kalınlıkta ve 15m ano genişliğine kadar beton dökebilmektedir.


Finişer; finişer mastarı, finişer taşıyıcı ve çekme aracı beton konveyörü, beton olukları, beton karıştırıcı helezon, demirci ve servis arabası, taşıma aracı bölümlerinden oluşmaktadır.


Baraj üst kret kotunda bulunan finişer ve çekme aracı, beton yüzeyinde bulunan finişer mastarını aşağıdan yukarı doğru 1,5-2 m/saat hızla, çelik halatlar yardımıyla çekerek, gelen betonu baraj yüzeyine serilmesini sağlar. Şase aşağı yukarı hidrolik pistonlu lastik tekerli saatte 100 m3 beton taşıma hızına sahip 600 x 18000 ebadında konveyör üzerinde dağıtıcı triper araba ve yine saatte 100 m3 kapasiteli beton karıştırıcı helezon vardır. Kret üst kotuna mikser kamyonları ile gelen beton, beton olukları vasıtasıyla finişer mastarı üzerindeki beton konvetörüne taşınır. Buraya gelen beton ise, triper sayesinde finişer mastarı önüne dağıtılır.


Beton dökülmeden önceki anolardaki demir döşeme ve malzeme taşıma işleri finişerin yanlarında bulunan, demirci ve servis arabaları sayesinde yapılmaktadır.. Bunun ano değiştirmesi ve taşınması, taşıma aracı sayesinde yapılmaktadır. Araba: 3000x18000 mm ebadında her iki yöne hareket edebilen redüktör tahrikli 1/250 2 adet 1/150 2 adet redüktör, 850 mm çapında halat tamburlu 4 değişken devırli elektrik ve dizel motorlu kumandalı olup, 40 ton çekme ve taşıma özelliğine sahiptir. Demir servis, oluk, ray ve kalıp servis, merdiven taşıyıcı arabası. Araba ileri geri ve sağa sola hareket edebilen kret boyunca dolaşma özelliğine sahiptir.